İnanılmaz derecede estetik ve çevik haraketlere, tamamen özgür ve bağımsız yapıya ve aynı zamanda bir o kadar da oyunculuk yeteneğine sahip olan kediler, insanları doğal olarak kendilerine hayran bırakmaktadır. Ancak onlara hayran olan ve yıllarca birlikte yaşayan insanlar bile çoğu zaman onları anlamakta ciddi zorluk çekmektedirler.

İstemediği bir durum karşısında onu besleyen ve evini onun rahatına sunan sahibini tırmalaması kedilerin “nankör” lakabını almasına neden olsa da bu davranışı neden ve niçin yaptığı konusu tam olarak açıklanamayan konulardan biridir. Net olan teş şey kedinin nankör olmadığıdır.

Doğasında var olan avcı kimliğini kaybetmeyen kedilerin, birçok hareketinin temelinde bu özelliği yatmaktadır. Oyun oynamayı seven ancak oyun sırasında pati atan ve sahibini tırmalayan bir kedi kulağa hiç yabancı gelmiyordur herhalde. Ancak bir kedinin avladığı bir fareyi uzun bir oyun seansından sonra yemesi belki de bu durumun nedenini anlama konusunda bize bir ipucu verebilir.

Eğer bir kediyle evinizi paylaşmayı düşünüyorsanız öncelikle onun doğasından gelen asi kişiliğini göz önünde tutmalı, evinizin aslında onun evi olduğunu bilmeli ve canı istediği zaman size sokulacağını veya oynayacağını kabul etmelisiniz. Kedilerin şartlarını baştan kabul etseniz iyi olur, çünkü bunları size nasıl olursa olsun bir şekilde kabul ettirecektir.

Aksi bir durumda kediniz sizi evinde istemeyecektir : )

 

Juen Pet Bilgi Portalı

Views: 103