Operasyonun yapılış amacı
Kriptorşit, testislerden bir veya ikisinin scrotum denilen testis kesesine inmemesidir. Bu gibi olaylarda inmeyen testis karın boşluğu veya inguinal kanalda (kasık bölgesi) kalabilir. Gizli testislilik olarak adlandırılan bu anomalinin giderilmesi amacıyla operasyon yapılır.
Kedilerde nadir görülen bir anomalidir.
Yaklaşık 6-8 aylığa kadar normal kabul edilen bu durum daha sonrası için patolojiktir. İçeride kalan testis gelişimini tamamlayamaz ve rudimenter (küçük) kalır. Genellikle klinik belirti görülmez.
İleri yaşlarda özelliklede karın boşluğunda kalan bu testis büyüyerek kistik bir yapı kazanabilir. Bu nedenle teşhis edildiği zaman mutlaka alınması gerekir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler
Operasyon için uygun zamana hekiminiz ile karar verdiğinizde kedinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu durum genel sağlık durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan kedinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen, ultrason bakısı veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.
Ultrason veya röntgen uygulamaları ile içerde kalan testisin yerinin belirlenmesi gerekebilir.
Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.
Kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği
Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.
Operasyon linea alba denilen orta karın çizgisinden yapılır. Açılan karın boşluğundan testisin bulunduğu yere ulaşılarak funiculis spermaticus denilen sperm taşıyıcı kanallar ve kan damarlarına ligatür konulduktan sonra testis kesilerek çıkarılır. Kas ve deri dikişleri uygulanarak operasyon bölgesi kapatılır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler
Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır.
Operasyon sonrasında özellikle orta karın çizgisinden yapılan operasyonlarda dikişlerin zarar görmesi olasılığı göz önünde bulundurulmalı ve risk oluşturabilecek ani hareketler engellenmelidir.
Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.
Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar
Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece testisin alınmasına bağlı olarak oluşabilecek komplikasyon yoktur.
Ancak, operasyon sonrasında aşırı ve uygunsuz egzersizlerden kaçınılmalı ve dikişler korunmalıdır. Aksi halde eventrasyon (dikişlerin açılması ve iç organların dışarı çıkması) şekillenebilir.
Operasyon sonrasında (eğer diğer testis de alındıysa) değişen hormon metabolizmasına ve aktivitenin azalmasına bağlı olarak kilo almaya eğilim söz konusu olabileceğinden kastre edilen kedinin beslenmesinin yeniden düzenlenmesinde fayda vardır.

KAYNAK: Juen Veteriner Polikliniği

Views: 142