Kediler; zeki ve öğrenme kabiliyeti gelişmiş türlerdir. Ancak özğürlüklerine aşırı düşkünlükleri nedeniyle başına buyruk davranmayı severler ki bu da eğitimlerini oldukça güçleştirir. Dikkafalı karakteri de eğitimlerinin güçlüğünde önemli bir faktördür. Ancak İmkansız değildir

Sınırlı sayıda olsada kedilere bazı komutlar öğretilebileceği gibi bazı alışkanlıkları kazandırmak mümkündür. Ancak biraz sabırlı davranmanız gerekecektir. Eğer bir kediye eğitim vermek istiyorsanız öncelikle sabırlı davranmanız gerektiğini unutmamalısınız. Hiç sevmediği bir şey olmasına karşın yavru iken tüm itirazlarına rağmen tasma takarak kedinize sizinle birlikte gezmeyi öğretebilirsiniz.

Bir kedinin ilk aldığı eğitim tuvalet eğitimidir. İç güdüsel olarak yattığı yere pislemeyi sevmeyen kedilerin tuvaletini yapacağı uygun yeri belirlemeniz oldukça kolay olacaktır. Öncelikle onun boyutlarına uygun bir tuvalet kabı seçmeniz önemlidir. İçine kolay girip çıkacağı ve eşelenmesine yetecek büyüklükte bir kum kabı seçerek tuvaletini yapması gereken yeri kolaylıkla benimsetebilirsiniz. Ancak bu konuda çeşitli problemler yaşamanızda olasıdır. Çünkü kumunu beğenmeyebileceği gibi kendi istediği bir yere yapmayıda tercih edebilir. Özellikle işaret koymak amacı ile tuvalet yapma eğilimi olduğunda seçtiği bu bölgeleri iyice temizleyerek özel uzaklaştırıcı spreyler kullanabilirsiniz. Ayrıca böyle bir durum söz konusu olduğunda yaşadığı alanı sınırlayarak kedinize kum kabı alışkanlığını kazandırmanız daha kolay olacaktır. Kediniz kuytu yerleri seçiyor ve buralara tuvaletini yapıyorsa onun mizacından kaynaklanan bu sorunu, ona kapalı bir kedi tuvaleti seçerek çözümleyebilirsiniz.

Yumuşak bir ses tonu ve sakin bir yaklaşım ile vereceğiniz komutlara, yüksek sesle bağırarak vereceğiniz emirlerden daha olumlu bir cevap alabilirsiniz. Yüksek tonlu ve ani sesler kedinizin korkarak panik içinde kaçmasına neden olabilir.

Kedilerin eğitiminde ödüllendirme de kullanılabilecek yöntemler arasındadır ancak köpeklerde aldığınız sonucu almanız hiç bir zaman mümkün değildir.

Kedilerin eğitimlerinde ırk özelliğininde önemi büyüktür. Sakin karakterli ve okşanmaktan hoşlanan bir İran kedisine fırçalamayı ögretmek daha kolay olacaktır.

Alışkanlıklarına oldukça düşkün olan kediler hep aynı yerde yatmak (tabi kendi seçtiği), aynı yerde ve aynı mamayı yemek isterler. Bu alışkanlıklarda yapılacak bir değişim için çevresel faktöler ve ortam önemlidir. Evdeki eşyaların yerinin değişimi sırasında veya tatil dönüşünde yapacağınız değişimleri kabullenmesi daha kolay olacaktır.

Unutmayınız ki siz nasıl bir eğitim verirseniz verin istediğiniz zaman kucağınıza gelen sevebileceğiniz bir kediniz değil, istediği zaman yanınıza gelip kendini sevdiren bir kediniz olacaktır.

Juen Pet Bilgi Portalı

Views: 53