Köpeğiniz ile kırlarda dolaşmaktan mutluluk duyuyorsanız bu güzel anların ardından yaşanabilecek pisi otu problemini unutmamalısınız. Doğada yabani olarak yetişen ve bahar aylarında oldukça sık görülen pisi otları özellikle uzun tüylü ve uzun kulaklı ırkların en büyük problemlerinden biridir. Pisi otları yapısı gereği daima ileri haraket eder. Bu nedenle de kulak, burun veya ayağa battığında kendi kendine çıkma şansı yoktur. Otun tehlikeli olduğu zamanlar Mayıs ve Eylül ayları arasındaki dönemdir.

Özellikle Cocker, Setter gibi ırklarda kulağa, Boxer, German Sheepdog gibi ırklarda burun deliklerine pisi otu girmesi sık yaşanılan bir olgudur. Ayrıca bol tüylü ırklarda pati aralarından batarak ilerleyen pisi otlarına oldukça sık olarak rastlamaktayız.

Köpeğinizin günlük ihtiyaçlarını karşılamak veya kırlarda temiz hava almak için dolaşmaya çıktığınızda dikkat etmeniz gereken bir kaç küçük detay pisi otları nedeniyle yaşayabileceğiniz problemlerin önlenebilmesi için önemlidir.

Gezinti esnasında veya eve döndüğünüzde ani olarak beliren bir topallık veya ayağını sakınarak yürüme gibi bir belirti gördüğünüzde patilerini kontrol ederek bir kızarıklığın olup olmadığına bakmalısınız. Sadece bir kısmı batmış olan pisi otlarını bir pens yardımıyla çıkarabilirsiniz. Ancak pisi otu görünmediği halde kızarıklık ve şişkinlik varsa yapılabilecek en doğru işlem vakit geçirmeden veteriner hekim tarafından batmış olan pisi otunun çıkarılmasıdır. Kısa sürede ilerleyerek daha derin dokulara giren pisi otlarının çıkarılması oldukça güçtür.

Pisi otlarının kulağa kaçtığı durumlarda görülebilen belirgin bulgu sürekli kulakları sallama, başını eğik tutma ve patisiyle kulağını kaşıma çabasıdır. Böyle bir durumda da vakit kaybetmeden hekiminize gitmelisiniz. Aksi halde hızla ilerleyen pisi otları kulak zarında perforasyon ve orta kulakta yangı gibi daha ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Ani olarak başlayan hapşırma nöbetleri özellikle Boxer gibi basık burunlu ırklarda ve koklama merakı olan köpeklerde pisi otu ihtimalini hatırlamak için yeterli bir nedendir. Burun deliklerinden giren pisi otlarının tüylü kanatları nedeniyle burun mukozasında irkilti ve buna bağlı olarak hapşırmalar oluşur. Burnuna pati atarak veya silkelenerek burnundan otu çıkarmaya çalışır. Burun deliklerinden ilerleyen pisi otları genellikle farenkse açılış kısımındaki kıvrımlı bölüme batarak kanamalarada neden olabilir. Kanamaların diğer bir nedeni ise aşırı hapşırmaya bağlı olarak kılcal damarlarda şekillenen çatlamalardır. Bu durumda da vakit kaybetmeden veteriner hekime gitmeli ve pisi otunu çıkarttırmalısınız.

Köpeğinizin her gezinti sonrasında tüylerini fırçalayarak kontrolunü yapmanız sadece pisi otunun değil pire ve kene gibi dış parazitlerinde tespit edilebilmesi yönünden fayda sağlayacaktır. Ayrıca patileri uzun tüylü bir köpeğe sahipseniz ve sık sık bu problemi yaşıyorsanız mevsim başında pati tüylerini kısalttırmanız sorunun çözümünde kolaylık sağlayacaktır

Juen Pet Bilgi Portalı

Views: 83